Nie od dziś wiadomo, że ludzkość zawdzięcza wiele kulturom dalekiego wschodu, które wymyśliły chociażby papier, porcelanę, czy proch strzelniczy. Wiele technik stosowanych wtedy, znana jest do dziś, jednak w bardziej zautomatyzowanej formie. W tym przypadku chodzi o sitodruk, czyli sposób na barwienie i oznaczanie kartonów, kubków, tkanin, płyt kompaktowych i wielu rzeczy więcej!
Sitodruk – co to?
Nie wiedząc co to jest sitodruk, należy zacząć od odrobiny historii. W Japonii, w XVII wieku Yuzensai Miyasaki stosował tę technikę do ozdabiania kimon. Co ciekawe, ponownie metoda sitodruku została użyta dopiero w XIX wieku, również przez Japończyka! Technika zwana „katagami” polegała na wycięciu z papieru motywów, które nanoszone były na siatkę naciągniętą na drewnianą ramę.
Druk sitowy polega na stworzeniu specjalnego szablonu. Kiedy jest on umieszczony na siatce, pewne strefy zostają zakryte tak, żeby po naniesieniu farby uzyskać pożądany wzór. Siatka może być wykonana z metalu, tkanin lub syntetycznych włókien.
W dzisiejszych czasach oczka sita mają średnicę wynoszącą około 30 mikrometrów (0,03 mm). Warto wiedzieć, że każda siatka jest wykorzystywana do naniesienia wzorów wyłącznie w jednym kolorze. Możliwe jest jednak wykonywanie wielokolorowego sitodruku, ale jak? Mianowicie, konieczne jest wtedy zastosowanie większej ilości sit. Na każdym z nich umieszcza się wzór. Żeby to zrobić, trzeba wzmocnić, utwardzić ową siatkę w pożądanych miejscach. Z tego powodu nanosi się emulsję lub używa specjalnych lamp. Po stworzeniu wzoru, pod siatką musi znaleźć się materiał do druku. Nakładana farba znajdować się będzie tylko w tych miejscach, które nie zostały utwardzone. Kiedy wykonuje się produkt mający mieć nadruk w kilku kolorach, po nałożeniu jednej warstwy jest on suszony, a następnie trafia pod kolejne sito. Farbę tłoczy się pod dużym ciśnieniem.
Stworzona przez sitodruk grafika jest silnie nasycona barwami, które cechują się wysoką trwałością. Z tego powodu nawet długa eksploatacja danego produktu pozwala na zachowanie stanu wystawowego wręcz. Metoda sitodruku jest też bardzo precyzyjna, z tego powodu nawet na niewielkich przedmiotach można skutecznie wykonać pożądane grafiki. Co więcej, jest to również technika atrakcyjna cenowo. Co prawda wykonanie nadruku na jednym produkcie nie jest bardzo opłacalne, jednak przy większych zamówieniach ciężko znaleźć równego konkurenta.
Do czego używa się sitodruku?
Metoda sitodruku pozwala wykonywać grafiki nie tylko na płaskich powierzchniach, ale też cylindrycznych. Z tego powodu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Najczęściej sitodruk można spotkać na ubraniach i innego rodzaju tkaninach, kartonach, płytach. Sitodruk wykorzystywany jest również do tworzenia bilbordów reklamowych oraz firmowych kubków i ozdobnych naczyń. Warto wspomnieć, że materiał, który zostanie zadrukowany powinien mieć odpowiednią gramaturę, to jest powinien być zwarty na tyle, by jego struktura nie została naruszona.