Druk offsetowy czy technologia druku cyfrowego?

Druk offsetowy i druk cyfrowy należą do najpowszechniej stosowanych w branży poligraficznej technologii. Występują między nimi konkretne różnice. W druku offsetowym konieczne jest przygotowanie odpowiednich matryc, podczas gdy druk cyfrowy wykorzystuje informacje zapisane w pliku elektronicznym.

Technologia druku cyfrowego

W druku cyfrowym wykorzystywana jest specjalna warstwa przewodząca, która służy do naświetlenia wałka. Drobinki toneru podczepiane są w miejscach przeznaczonych do druku, dzięki czemu na nanośnik docelowy trafia bardzo wierne odwzorowanie oryginalnej grafiki. Do zalety technologii cyfrowej należy wysoka jakość wydruku oraz krótki czas pracy. Drukowanie może się odbywać na rozmaitych podłożach, z zastosowaniem szerokiego przedziału gramatur. Nie jest konieczne prowadzenie wydruków próbnych oraz tworzenie specjalnych form. Druk cyfrowy wyróżnia się dodatkowo niską ceną. Przygotowany obraz można dowolnie modyfikować, a także zastosować nieograniczoną paletę kolorów. Do wad cyfrowej technologii trzeba zaliczyć słabszą, niż w przypadku offsetu jakość. Wraz ze zwiększeniem nakładu, druk cyfrowy przestaje być opłacalny. Do ograniczeń zaliczyć można także formaty papieru.

Technologia druku offsetowego

W porównaniu z drukiem cyfrowym, technologia offsetowa jest bardziej skomplikowana. Obraz musi zostać początkowo naświetlony, a następnie przeniesiony z płaskiej formy na podłoże drukarskie. W offsecie arkuszowym farba nanoszona jest dzięki wsiąknięciu oraz polimeryzacji. Offset zwojowy polega natomiast na zastosowaniu farb olejnych oraz odpowiedniego zwoju. Druk offsetowy najbardziej opłacalny jest przy dużych nakładach. Ilość formatów papieru pozostaje szeroka, a uzyskiwana jakość bardzo wysoka. Technologia ta pozwala na pokrywanie niestandardowych materiałów i swobodne manipulowanie kolorami. Podstawową wadą offsetu jest jego pracochłonność. Problematyczne są także wysokie koszty realizacji oraz niewielkie możliwości personalizacji. Druk offsetowy nie jest opłacalny przy małym nakładzie.

Druk cyfrowy czy offset?

Technologia druku cyfrowego to najlepsze rozwiązanie dla niskich nakładów oraz konieczności minimalizacji czasu realizacji. Offset lepiej sprawdza się w przypadku zapotrzebowania na masową ilość kopii, zwłaszcza jeżeli termin oddania wydruków jest wystarczająco odległy. Wybierając konkretną technologię druku, warto więc określić ilość dostępnego czasu oraz wysokość oczekiwanego nakładu. Znaczenie może mieć także format wydruku oraz możliwości personalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *