Jak nauczyć się haftować i czy naprawdę warto?

Niekiedy mamy problem z wyborem oryginalnego prezentu dla bliskich. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że prezenty wykonane własnoręcznie są najbardziej cenne, często jednak nie wiemy jak zabrać się za tego typu upominek. Dlatego lepiej już zawczasu, jeżeli mamy na to wolny czas, nauczyć się przydatnej umiejętności haftowania, która pozwala na wykonywanie pięknych obrazów, które doskonale sprawdzą się również jako prezent.

Na przestrzeni wieków utarło się, że haftowanie to zajęcie wyłącznie dla kobiet, ale w rzeczywistości robić to mogą również mężczyźni w różnym wieku. Choć jest to zajęcie początkowo dość proste, opanowanie go do perfekcji, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowywanie własnych wzorów, jest pracochłonne. Na początku swojej przygody z haftowaniem wiele osób zaczyna od wyszywania na kanwie, która dostępna jest w pasmanteriach i innych sklepów z materiałami. Wykorzystuje się do tego proste wzory dostępne w internecie – na tym etapie nauki przygotowywanie własnych jest dość trudne, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie miały styczności ze sztuką, np. rysowaniem. Najpopularniejszym rodzajem haftu jest haft krzyżykowy.

W co warto się zaopatrzyć na początku nauki haftowania? Przydatna na pewno okaże się wspomniana kanwa, na której wyszywa się wzory o wiele łatwiej niż na zwykłym materiale, a ponadto specjalny tamborek, który utrzymuje ją napiętą i pozwala na łatwiejsze wyszywanie danego wzoru. Do haftowania najczęściej używa się muliny lub specjalnej nici do szydełkowania, dlatego na początku dobrze jest zaopatrzyć się w kilka podstawowych kolorów, takich jak czarny bądź czerwony, a ponadto również kolorów niezbędny do wykonania naszego pierwszego wzoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.